Něco k psychologii psů

08.01.2011 18:38

 Po dnešní brigádě ...ještě se k ní vrátíme....se tématem odpoledního povídání stala otázka psychologie psů ...a protože jsme všichni mírně zapomětliví, přidávám odkazy na stránky, kde se tato otázka řeší a které byly v diskusi vzpomenuty :

TV pořad : Znalec psí duše

Psí škola Falco

Desenský - psycholog psů

Dále byla vzpomínána stránka cvičáku ve Stříbře U Střelnice , z které jsem zkopírovala od výcvikářky Kateřiny Zachovépříspěvek k řešení konfliktů mezi psy, který se mi docela líbil :

 

 Vezměte všechny tři ven (nebo využijte i zahradu) a uvažte je vedle sebe (tak dva metry od sebe) třeba ke stromu. Vždy s jedním krátce cvičte, poté vraťte zpět a vezměte do parády druhého. Až je všechny prostřídáte, dejte všem volno na pět minutek. Pak je opět přivažte na místa, ale pozměňte jejich pořadí tak, aby každý z nich byl na fleku jiného psa ze smečky. Celé cvičení opakujte. Nejrůznějších projevů závidění si nevšímejte, časem otupí a zklidní se. Jestli jsi nervózní z možného napadení, nasaď košíky.

Nenechávejte je na volno příliš dlouho – volný pohyb vede k měření sil a následným potyčkám. Vězte nebo ne, ale chvíle cvičení různých povelů je unaví mnohokrát více než dvaceti kilometrová procházka. Pečlivě také rozeznávejte, kdy se jedná o pouhou hru a kdy o vážnou rvačku. Pokud ke rvačce dojde, pomůže připravený kýbl s vodou, plechovka s mincemi či vrhačka. Jestli si všimneš výhružných gest (naježená srst, strnulý pohyb, upřený pohled, vrčení apod.), ihned zakroč zákazovým povelem „NE!“ a dej okamžité povely, které pro psy najdou náhradní řešení situace (třeba jen obyčejné sedni, či „NA“, které už znají ze cvičáku).